Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ukázka z referátu STAVBA A ČINNOST ROZMNOŽOVACÍ SOUSTAVY ČLOVĚKA

... AIDS, acquired immunodeficiency syndrome, syndrom získané imunitní nedostatečnosti ? onemocnění virem HIV napadajícím určité buňky imunitního systému, které jsou důležité pro zachování imunitní odpovědi. Během onemocnění se postupně objevují infekční a nádorové nemoci, kterým organismus není schopen se bránit. Přenáší se krví, pohlavním stykem a z matky na plod; postihuje především narkomany, homosexuály, prostitutky ap. Při běžném společenském styku se nepřenáší, neboť virus je málo odolný vůči zevnímu prostředí. Doposud zpravidla vždy smrtelné onemocnění; pro zamezení šíření je významné anonymní testování.
Prevence AIDS: vyloučení rizikového sexu, věrnost stálému sexuálnímu partnerovi, používání kondomu, injekční stříkačky na jedno použití, důsledné vyšetřování krve určené k transfuzi nebo k výrobě krevních derivátů.
bubo [bubó], zánětlivé, velmi často hnisavé zduření tříselných (ale i jiných povrchových) mízních uzlin při některých infekčních onemocněních, zejména při pohlavních chorobách (příjici, měkkém vředu, venerické lymfopatii, kapavce), nebo při dýmějovém moru (tzv. pestis bubonica). Může se vyskytovat i při rozsáhlých, silně svědivých kožních onemocněních. Z řeckého bubon slabina

Celý referát STAVBA A ČINNOST ROZMNOŽOVACÍ SOUSTAVY ČLOVĚKA

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

referat

(věra, 23. 6. 2015 12:03)

napadaji bunky smrtelne neomocneni

blbost

(iva, 10. 1. 2010 12:58)

velká blbost